20 aastat turvalist töökeskkonda

Ajaloost

Aasta 1993 – äsja oli maailma ajakirjades ja tabloididel peamiseks uudiseks viiruse nimega „Michelangelo“ hävitustöö. Hinnanguliselt oli nakatunud 5 miljonit arvutit üle maailma ning miljonitest arvutitest kustutas viirus andmed igaveseks. Viirus aktiveerus igal aastal 6. märtsil, mil tähistati kuulsa maalikunstniku Michelangelo sünnipäeva. Viirust peetakse esimeseks, mis põhjustas ülemaailmse paanika ning pani ettevõtete IT juhid tõsiselt mõtlema, kas IT süsteemide turvalisus on ikka piisavalt tagatud ning kust saada abi ja kaitset leviva pahavara vastu?

1993. aasta novermbris toimus esimene viirusetõrjetarkvara müügitehing Baltic Computer Systems AS värvikas ajaloos, kus tarniti F-Secure tarkvaralitsentsid ettevõtetele EK AS ja Hansa Kindlustused AS. Tänavu täitub 20 aastat usaldusväärset koostööd Soome infoturbeettevõtte F-Secure ja Baltic Computer Systems AS’i vahel.

Mille poolest on F-Secure viirusetõrje tarkvara teistest erinev? Miks eelistada just seda tarkvara oma töökeskkonna kaitsmisel? Valikuid on mitmeid ning kõik tootjad peavad oma tarkvara parimaks.

F-Secure

Tänapäeval ei oma see näitaja enam mingisugust tähtsust kuna kaitse toimub reaalajas. Hinnati ka ressursinõudlikust – viirusetõrjetarkvarad, mis broneerisid pea kogu arvuti vaba mälu ja protsessori ressursi vaid enda tööks olid küll efektiivsed, kuid kasutajate töö oli oluliselt häiritud. Seda juhtub tänapäeval aga harva – kuna arvutid on võimsamad kui eales varem ning tarkvarade ehitusloogika oluliselt optimaalsem.

25 aastat aktiivselt turul tegutsenud tarkvaralahendus loob oma maine mitte ainut tehniliste näitajatega, vaid suhtumise ning usaldusväärsusega. „Valisime esindama F-Secure tarkvara eelkõige tema lähedase asukoha tõttu. Valikus oli ka mitmeid teisi tarkvaratootjaid, kuid luua usaldusväärset suhet ning loota kiirele infovahetusele oli teiste tarkvaradega keeruline“ kommenteerib valikut Baltic Computer Systems AS müügijuht Raido Orumets. „Tänaseks on ajalugu seda korduvalt tõestanud. Kuna rünnakud toimuvad kiirelt ja märkamatult, ohud Internetis ei piirdu vaid pahavara levitamisega ning aeg reageerimiseks on üldiselt olematu, siis olles viirusetõrje tarkava teaduslaboriga ühes ajavööndis ning mis veel parem 80 km kaugusel, on seni olnud Eestile väga suureks eeliseks. F-Secure laborid on alati olnud abiks nii nõu kui jõuga meie küberruumi kaitsmisel. Neil ei ole olnud ükskõik.“ Lisab Orumets.

2003. aastal sõlmisid F-Secure, BCS ja Riigiinfosüsteemide arenduskeskus kolmepoolse kokkuleppe – tuntud kui „F-Secure Riigileping“, mille eesmärk oli katta Eesti riigi- ning kohalikud omavalitsusasutused viirusetõrjetarkvaraga. Leping on tänagi aktiivne ning uued liitujad teretulnud.

Teadaolevalt on F-Secure ainuke infoturbetarkvara, kellel on Eestis ametlik tugikeskus, mis pakub tasuta tehnilist tuge kõikidele kasutajatele. F-Secure tugikeskuse ülesandeks on seatud ka eesti ettevõtetes töötavate IT spetsialistide- ja juhtide turvaalane koolitamine ning ettevõtete konsulteerimine IT turbe küsimustes. Lisaks toimuvad tasuta koolitused koolinoortele ning ettevõtete töötajatele, kes igapäevaselt arvuti ning Internetiga kokku puutuvad.

02.11.2012 külastas F-Secure viirusetõrje laborit Helsingis President Toomas Hendrik Ilves. Ilves ja F-Secure Corporationi arendusjuht Mikko Hypponen arutlesid kohtumisel küberkaitse teemadel. Teadaolevalt ei ole ükski teine riigipea veel taolist au F-Secure’le osutanud.

Tänapäevased ohud

Kui varem oli põhiliseks viirustõrjetarkvara hindamiskriteeriumiks tootja reaktsiooniaeg, siis tänapäeval muutub üha olulisemaks kaitse null-päeva ohtude eest. Sellega seoses muutuvad tähtsamaks infoturbetarkvara skänneerimismoodulid, mis uurivad faili käitumuslikult. F-Secure’i DeepGuard tehnoloogia on teiste analoogide seas saavutanud parimaid tulemusi: viimastes AV-Testi tulemustes näitab F-Secure 100%-list kaitset (tulemustega on võimalik tutvuda siin: www.av-test.org/en/tests/corporate-user/ ning www.av-test.org/en/tests/home-user/).

Hetkel levinuimaks pahavaraks ei ole enam tööjaama kahjustamine viirusega, vaid selle kasutaja taga nuhkimine „troojalaste“ abil. Paljud kliendid räägivad, et neil ei ole arvutivõrguga probleeme, nad ei näe viiruseid, ning nende seadmed töötavad. Tegelikkuses võib nende tööjaam olla botivõrgustiku osa kasutaja enda teadmata. Tagatipuks võib tööjaam kasutaja sisestatavaid kirjeid salvestada ning perioodiliselt edastada kolmandale osapoolele. Lühidalt öeldes, Sa ei näegi nuhkvara, äärmisel juhul märkad vaid, et arvuti on tavalisest aeglasem.

Auhinnad

Lühidalt meie värskeimatest tulemustest. F-Secure saavutas AV-Testi 2012. parima kaitse auhinna kodutoodete kategoorias ning AV-Comparatives tunnustas F-Secure’i tipp-lahendusena (Top rated) 2012. a koondtulemustes.

Kõrgeim hinnang saadi ka 2012. juunis AV-Comparatives keskkonnas ressursinõudlikkuse testil (advanced +), 2011. a saavutati parima kaitse auhind äritoodete kategoorias AV-Testi keskkonnas jpm. *Olgu mainitud, et kõige prestiižsemateks testikeskkondadeks ongi AV-Test ning AV-Comparatives.

Mida ise Baltic Computer Systems, kui F-Secure’i maaletooja, kõige rohkem hindab, on toote usaldusväärsus. Me usaldame arendajaid, kes aasta-aastalt loovad parima kaitsevõimega tooteid, me usaldame Soome tugiteenust võimalike suuremate probleemide korral, ning teame, et tootelahendused muutuvad tulevikus üha paremaks, rahuldades ka kõige nõudlikuma kliendi soove. Viimase aja parimaks näiteks on tarkvarauuendaja kaasamine F-Secure’i tootevalikusse.

Suurem osa tänapäevastest rünnakutest on suunatud arvutis leiduva tarkvara nõrkustele: uuendamata tarkvara on suureks ohuks kogu ettevõtte turvalisusele. Kõige levinumaks ohuks on Java, Adobe ning veebibrauserite nõrkuste ärakasutamine. F-Secure pakub oma Infoturbeteenuse lahendusega võimalust hoida oma ettevõtte tarkvarauuendused kontrolli all. Nupulevajutusega on võimalik soovitud arvutites kogu aegunud tarkvara uuendada või siis valida automaatrežiim, kus administraator enam sekkuma ei pea.

Kokkuvõtteks

F-Secure’l on alati olnud parim kaitsevõime, kuid vahepealsel ajal muutus seda tagades toode ressursinõudlikuks. Hea on tõdeda, et probleem on tänaseks ületatud, ning selles osas kuuleme vaid positiivset vastukaja. Sageli saame kiita, et F-Secure on suutnud arendada parima kaitsega toote, mis samal ajal ei koorma kasutaja arvutit.

Veendumaks F-Secure sobivuses Sinu ettevõttele kutsume kõiki üles tutvuma meie tootevalikuga: proovi tooteid, veendu nende sobivuses ning soeta need uue kliendi soodushinnaga.

F-Secure tootevalik:

  • Business Suite – äripakett, kus haldusvahend asub kliendi serveris
  • PSB Infoturbeteenus – äripakett, kus haldusvahend asub „pilves“
  • Protection Service for Email – „pilvepõhine“ professionaalne spämmitõrje
  • Messaging Security Gateway – professionaalne spämmitõrje seadmena või kliendi serveris
  • Mobile Security – kaitse mobiilsetele seadmetele

Tutvu F-Secure’i kampaaniapakkumisega pikemalt aadressil: www.f-secure.ee/kampaania.html
Sulge